Masywne ściany, nawet 1,4 m grubości, były ważnym elementem obrony. Ciekawscy bez trudu dojrzą na parterze, pozostałe po militarnej historii, miejsca na osłony przeciwstrzelnicze.
Na przedłużeniu ściany południowej budynku, wzdłuż Bulwarów Filadelfijskich, równolegle z rzeką Wisłą, został wzniesiony mur forteczny. Jego funkcją była osłona wału, utworzonego w części zachodniej budynku. Budowa muru ostatecznie została przerwana na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, podczas tworzenia zjazdu z mostu im. Piłsudskiego. Dzisiaj stanowi nieodłączny element obiektu, najlepiej widoczny na tarasie Restauracji Bulwar oraz na parkingu podziemnym.
Rysunek: Marcin Wichrowski
Cegalny wykusz w pokoju 101 to idealny przykład połączenia historii z eleganckim wystrojem. Elementy dekoracyjne w kolorze ciemnozielonym oraz w odcieniach brązu, mają nawiązywać do wojskowej historii obiektu.
W ogrodzie hotelowym do budowy baru wykorzystano oryginalne belki, znalezione w budynku podczas renowacji.
Niezabudowana przestrzeń między dwoma murami pasma obronnego. Aktualnie widoczna w zaułku w pokoju jednoosobowym typu superior oraz przy zejściu do Bulwar Club.
W całości zachowana klatka schodowa wyróżnia się estetycznymi elementami ceglanymi. To architektoniczny detal, który łączy historyczny charakter budynku z jego współczesną funkcją. Z okien klatki schodowej widać potężną instalację fotowoltaiczną.
Oryginalne pruskie belki markują dziś stropy przed windami i tworzą konstrukcję potężnego baru w ogrodzie hotelu. Okienka strzelnicze na II i III kondygnacji dziś stanowią element dekoracyjny klatki schodowej i niektórych pokoi.
Przechodząc z lobby do części hotelowej, trudno przejść obojętnie obok masywnych, drewnianych drzwi. Niegdyś stanowiły główne wejście do Koszar Racławickich – dziś pełnią funkcję ozdobną i wyciszającą, oddzielając część hotelową od ogólnodostępnych przestrzeni: lobby, restauracji i sal konferencyjnych. Nad drzwiami widnieją daty 1819–1822, upamiętniające lata budowy obiektu. Budynek powstał w stylu klasycystycznym, czego dowodem są zarówno zachowany portal z drewnianymi drzwiami, jak i architektoniczna forma elewacji.
Brama łączy Hotel Bulwar z zabytkową częścią miasta i jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc na Starówce. Stojąc na jej tle, można uchwycić Krzywą Wieżę – jeden z symboli Torunia.
Dachówka karpiówka na dachu budynku produkowana na zamówienie.
Oryginalne, odrestaurowane elementy klasycystycznej architektury zdobią elewację budynku, podkreślając jego historyczny charakter. Obecne czwarte piętro, niegdyś pełniące funkcję tzw. poduszki przeciwbombowej, zostało zaadaptowane na komfortowe pokoje hotelowe. Charakterystyczne dla tej kondygnacji są okna zlicowane z linią elewacji, tworzące harmonijną całość z fasadą budynku.